Можливості психофізіологічного реабілітаційного комплексу « РЕАКОР »

( 2 Votes ) 

           У Лабораторії встановлений Комплекс реабілітаційний психофізіологічний для тренінгу з біологічним зворотним зв'язком (БОС) «РЕАКОР» виробництва НПКФ «Медиком МТД».

Комплекс являє собою систему, що складається з блоку 4-х канальної поліграфічної діагностики психофізіологічних показників клієнта, набору датчиків, персонального комп'ютера з двомоніторною системою (один монітор - для клієнта, другий - для фахівця) і пакету програм для БОС -тренінгу, фіксації та обробки даних, розробки нових тренінгів та діагностичних процедур.


ДивитисьСпособи пред'явлення зворотного зв'язку в комплексі «РЕАКОР»


 

        Обладнання «Реакор» в тій комплектації, яка є на факультеті психології ХНУ імені В.Н. Каразіна, дозволяє знімати інформацію о 7-ми фізіологічних процесах : електро - хвильової активності мозку (електроенцефалограма, ЕЕГ), електричної активності шкіри (ЕАШ, раніше відомої як шкірно-гальванічна реакція або ШГР), електричної активності м'язів (електроміограма , ЕМГ) , активності грудного і черевного дихання (рекурсія дихання або РД), роботі серця (електрокардіограма - ЕКГ і її окремі компоненти - частота серцевих скорочень - ЧСС , варіабельність серцевого ритму - ВСР , просвіт артерій (фотоплетізмограмма - ФТ) і температура.

 

Для кожного фізіологічного параметра розроблені спеціальні тренінги - сценарії , що дозволяють досліджуваному отримувати завдання і зворотну візуально -аудиальную інформацію про його (параметра) поточний стан і, відповідно, про успішність власних психологічних спроб вплинути на нього в бажаному напрямку.

Наприклад, якщо у клієнта в умовах стресу (зокрема, у студента під час іспиту) холонуть і пітніють руки, серце «вистрибує з грудей» і «плутаються думки», то в ході БОС-тренінгу він може, представляючи ситуацію іспиту, намагатися методами аутотренінгу, самонавіювання або просто інтуїтивно підвищувати температуру рук, уповільнити серцебиття і викликати зосереджений стан свідомості. Від комп'ютера в режимі реального часу він буде отримувати сигнал про температуру рук, ЧСС і домінуючий ритм енцефалограми (зосередженому уважному стану відповідає бета- ритм).

Програми БОС-тренінгів написані таким чином , щоб окрім нейтральної інформації про результати на моніторі (наприклад, анімована стрілка термометра зі значеннями температури пальця) людина отримувала ще й позитивне підкріплення успішних реакцій і негативне - неуспішних . Тобто крім термометра , на екрані можуть змінюватися картинки, може йти відеокліп, мультфільм, звучати музика, і при цьому якість зображення і звуку буде погіршуватися , гальмуватися , маскуватися при неуспішному виконанні тренінгу , і поліпшуватися - при кожній успішній реакції. Відео -та аудіо- ряди розроблені з використанням принципів арт-терапії, у формі відеоігор , надання мотивуючої інформації, що викликає інтерес.

Результатом проходження БОС-терапії є поліпшення загального функціонального стану, поліпшення якості аферентації свого тіла і усвідомлення психофізіологічної цілісності всіх процесів, що протікають у ньому, позбавлення від актуальних і застійних психологічних проблем, підвищення рівня стресостійкості, саморегуляції, поліпшення якості життя і багато іншого. Зокрема безліччю досліджень доведена результативність БОС-терапії для таких клінічних (в більшості своїй - психосоматичних) проблем як: бронхіальна астма, заїкання, енурез, головні болі та інші больові синдроми, синдром дефіциту уваги і гіперактивність, порушення сну, реактивні депресії, артеріальна гіпертензія, епілепсія, різні невротичні прояви, сколіоз, парези, аддикції та інш. У неклінічній сфері БОС з успіхом застосовують для поліпшення навченості дітей і дорослих , підвищення стресостійкості в спорті, менеджменті, інших сферах професійної діяльності, розкриття творчих здібностей, модифікації поведінки , підвищення впевненості в собі, тренування вольової саморегуляції , зняття втоми і зростання працездатності, з метою загального неспецифічного поліпшення самовідчуття і задоволеності життям.

На відміну від інших , по суті часто аналогічних , психотехнік і видів психотерапії - йоги , медитації , холотропного дихання , гіпнозу , тілесно-орієнтованої і танатотерапии і т.д. , за допомогою адаптивного біоуправління прогрес досягається набагато швидше і він об'єктивно фіксується - зниження електричного потенціалу на електроміограмі відображає ступінь релаксації м'язів , відповідна апаратура реєструє ритміку і ступінь напруженості роботи дихальної та серцево-судинної систем , електронний термодатчик показує зміну температури кінцівок на кожну соту градуса і все це демонструється on-line, записується в пам'ять комп'ютера і математично обробляється.

Наприклад , можна отримати середні значення ( арифметичне середнє, медіану, моду ) параметрів початкового фонового, тренінгових етапів , етапів відпочинку , етапів отримання інструкцій і кінцевого фонового етапу , вирахувати стандартне відхилення , інші статистики , зробити графічний аналіз , простежити динаміку від сеансу до сеансу , і це не буде плацебо-ефектом або іншого сорту ілюзією.