Тест критичного мислення Л.Старкі.

Адаптований тест критичного мислення Л.Старкі.

 

У Лабораторії психодіагностики завершена адаптація Тесту критичного мислення американського автора Л.Старкі.

 

Адаптація: О. Л. Луценко

 

Джерело: розміщена у вільному доступі в мережі Інтернет книга Л. Старкі: Starkey L. Critical thinking skills success. - NY: Learning Express, LLC., 2004.

 

Критичне мислення - це мислення, яке не сприймає аргументи і висновки сліпо, скоріше навпаки, воно досліджує припущення, розпізнає приховані цінності, оцінює наявні дані та висновки (Д. Майерс).

Для критичного мислення характерна побудова логічних умовиводів, створення узгоджених між собою логічних моделей і прийняття обгрунтованих рішень, що стосуються того відхилити судження, погодитися з ним або тимчасово відкласти його розгляд (Д. Халперн).

В результаті проведених психометричних процедур Тест критичного мислення американського автора Л. Старкі був адаптований для використання в нашому суспільстві. За нашими спостереженнями, що базуються на аналізі коментарів до текстів, розміщених в мережі, люди дуже часто всерйоз сприймають абсолютно недостовірну інформацію і не довіряють ретельно обгрунтованій.

Очевидно, що у таких читачів не вистачає критичності мислення, хоча напевно це можуть бути образовані та грамотні в своїй області люди. Тому було б неоптимальним використовувати для дослідження цієї проблеми традиційні тести інтелекту. У книзі американського автора Лорен Старкі нам зустрівся тест, спеціально призначений для перевірки критичного мислення. При цьому його зміст включае завдання на верифікацію інформації, отриманої в мережі Інтернет.

У тесті були максимально збережені всі завдання і мова автора, за винятком трьох завдань, які показали незадовільні коефіцієнти надійності.

Тест відповідає психометрическим вимогам надійності, діскрімінатівності, валідності і оснащений нормами для студентської та дорослої вікових груп обох статей.

Перевірена конвергентная валідність перекладеної форми тесту. Частина завдань тесту була переформульована з урахуванням відмінностей у способі життя в Україні і США.

Перевірка валідності методики підтвердила її спрямованість на виявлення здатності до критичного мислення.

Результати тесту можуть інтерпретуватися як відповідно до норм, тобто розділятися за рівнями дуже високого, високого, середнього, низького і дуже низького критичного мислення, так і доступні для якісного аналізу.

Тест критичності мислення є об'єктивним тестом здібностей, який може застосовуватися індивідуально і в групі.

Даний тест призначається психологам, педагогам, лікарям, соціологам, політологам, філософам, етологам та іншим фахівцям, а також всім, хто цікавиться проблемами мислення.

У практичній роботі психолога тест і керівництво може використовуватися в ході психологічної діагностики, консультування, психокорекції та психотерапії.

У викладацькій і науковій роботі Тест критичності мислення може використовуватися при читанні курсів «Загальна психологія», «Когнітивна психологія», «Медична психологія», «Соціальна психологія», «Диференціальна психологія», «Вікова психологія», «Психофізіологія», «Політична психологія »та ін, а також для наукових досліджень за даними напрямками.

 

Тест критичного мислення Л.Старкі.